New Page 1

تعمیر گیربکس اتوماتیک

جی‌فاکتور:

تعمیر گیربکس اتومات - وقتی در سال 2007 و درنمایشگاه نیویورک، هیوندای از جنسیس سدان بعنوان یک خودروی مفهومی پرده برداری نمود، رسما اعلام کرد که تا سال آینده تکانی به بازار سدان‌های میان سایز اسپورت خواهد داد و یکی از مدیران ارشد این کمپانی در نطقی جنجالی اظهار داشت که ما خودرویی با سواری رولزرویس فانتوم، کیفیت لکسس LS اما با قیمت کرایسلر 300 ساخته ایم!

خیلی ها این گفته‌ را جدی نگرفتند و برخی آنرا به چالش کشیدن بزرگان معنی کردند اما این همان رقابتی بود که کره ای‌ها چند سال قبل با برندهای LG و Samsung راه انداخته بودند و پس‌لرزه‌شان همه جا را فرا گرفته بود.

ابعاد بدنه و ظاهر جنسیس با بکار گیری 8 رنگ در بدنه و 3 نوع رنگ بندی داخلی و 3 طرح رینگ، قطعات کرم، چراغ های زنون هماهنگ شونده با زاویه فرمان در جلو و LED در عقب در یک نگاه گرچه جذاب به نظر نمیرسد ولی آنرا یک سر و گردن از برادران خود بالاتر معرفی می‌نماید.

پس از قرار گرفتن بر روی صندلی ها، راحتی آن شما را خشنود میسازد ولی عمق آن برای محافظت از بدن شما کافی به نظر نمیرسد.

شاید بتوان تنها ضعف طراحی داخلی آن را در نورپردازی داشبورد و طراحی ضعیف صفحه کیلومتر شمار برآورد کرد و باید دید که دوام این قطعات چگونه خواهد بود چرا که در نمونه مورد آزمون که در شرایط خوبی هم نگهداری نشده بود تنها با کار کرد 15 هزار کیلومتر شاهد شل‌شدن چرم صندلی‌ها بودیم که به طور مثال این پدیده در رقبای آلمانی حداقل تا 50 هزار کیلومتر قابل رویت نیست.

در کل به دلیل ابعاد بدنه فضاسازی ها بسیار خوب صورت پذیرفته و در همه جا شما با فضای بزرگ و راحت روبرو هستید که نمیتوان از نظر فیزیک بدنی برای آن محدودیت در نظر گرفت و در یک کلام باید نمره قبولی آن هم با رتبه بالا به ارگونومی و کیفیت داخلی آن داد.

نوبت حرکت فرا می رسد و سیستم Keyless به شما کمک میکند تا با فشردن پدال ترمز و لمس کلید استارت-استاپ خودرو را روشن نمایید. با درنظر گرفتن شیشه های عایق صوتی که تنها 3 دسی‌بل صدای اضافی را به داخل خودرو تحمیل می‌نمایند، جنسیس سدان در همه شرایط بسیار آرام و ساکت است.

ولی در این سکوت موتوری آرمیده که با 3778 سی سی حجم و 290Hp توان در 6200rpm و 365Nm گشتاور در دور پایین 4500rpm می‌تواند یک جثه 1700 کیلوگرمی را با 4 سرنشین 80 کیلویی ظرف مدت 8.7 ثانیه (در حال استاندارد 6.2 ثانیه) از مرز 100 کیلومتر برساعت عبور دهد.

این پیشرانه V6 همیشه قدرت موتور را در هر دور موتوری در اختیار شما قرار می‌دهد و با فشردن پدال گاز طوفان براه می اندازد و دقیقا حس می کنید که تمام نیرو، شما را از عقب به جلو هل داده و با کوچکترین لمس پدال گاز، دماغ خودرو مثل اسبی که زین شده و آماده دویدن است از زمین بلند می شود.

اما آیا همه چیز یک خودور فقط در موتور آن خلاصه می شود؟! جعبه دنده هم ساخته و پرداخته شرکت Aisin ژاپن بوده که 51% سهام آن متعلق به کمپانی TOYOTA می‌باشد، که از نوع 6 دنده خودکار با قابلیت تعویض دستی است. البته در مدلهای 8 سیلندر 4.2 لیتری ساخت گیربکس به عهده کمپانی ZF سپرده شده است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

این گیربکس، کاملا بی‌نقص عمل کرده و بی‌درنگ تمام نیروی تولیدی را به چرخ های عقب منتقل می‌سازد به طوریکه در کنار تعویض نرم دنده‌ها، عکس العمل و شتاب گیری بالای آن به طوری حس می‌شود که انگار چرخ‌ها مستقیم به موتور کوپل شده اند!

سیستم تعلیق بادی خودرو که عملکرد آن توسط کلیدی (که در قسمت میانی کنسول و کنار دنده قرار دارد) کنترل می‌شود، می‌تواند در حالات اسپرت و یا راحت قرار گیرد، که کلا در کنترل خودرو زیاد کارآمد نیست به طوریکه یا کاملا نرم و بدون کنترل بوده و یا خشک و عصبی است. در حقیقت سیستم تعلیق جنسیس به قول معروف یا این سمت پشت بام است یا سمت دیگر و نخواهید توانست از آن انتظار یک رفتار میانه‌رو را داشته باشید!

اگر سیستم تعلیق را در حالت نرم یا نرمال فعال سازید، فنربندی در نرم‌ترین حالت ممکن قرار میگیرد. اگرچه هیچ تنشی از جاده به بدن شما وارد نمیگردد و شما را از درک کیفیت سطح مسیر به دور میسازد، اما حرکت های ناخواسته زیادی را نیز به بدن تحمیل می‌کند که به وجود آمدن حالتی شبیه به دریازدگی و حرکت روی امواج دریا، که به علت حرکت‌های گهواره‌ایی رخ خواهد داد را تجربه می‌کنید!

ولی اگر حواستان باشد و کلید اسپرت را زده باشید، در این حالت سیستم تعلیق به شدت خشک شده و از لذت رانندگی نرم کاسته و به لذت یک رانندگی اسپورت می‌افزاید و با کاهش ارتفاع خودرو و خشک شدن، تاثیر بسیار مثبتی بر فرمان پذیری آن می‌گذارد و با توجه تقسیم وزن 53 جلو و 47 عقب به هیچ وجه خودرو دچار آشفتگی نشده و در سرپیچ‌ها آنچنان به زمین چسبیده و باثبات می شود که توقع چنین پایداری شما را متعجب خواهد کرد.


سیستم ترمز با وجود دیسک‌های 12.6 اینچی خنک شونده در جلو و 12.4 اینچی عقب و استفاده از تک پیستون برای هر چرخ، چندان متناسب با این توان و وزن نیست. البته در کنار این سیستم ترمز از نظر ایمنی، مجموعه کاملی از ABS , BAS, EBD, ESP و TCS و 8 عدد کیسه هوا و کسب 5 ستاره از سازمان NHTSA در تست تصادفات با کسب بالاترین رتبه در این کلاس توانسته دوش به دوش E کلاس بتازد.

جنسیس سدان اگرچه در نمای دور شما را به یاد چراغ و جلوپنجره و خطوط مرسدس‌بنز Sکلاس می اندازد و سیستم صوتی آن با مارک Lexicon تنها بروی رولزرویس یافت می‌شود! اما با تمامی این اوصاف انتخاب این خودرو برای ما ایرانیها که از قدیم الایام پول بالای برندهای آلمانی را خوب می‌دهیم کمی سخت است اما زمان ثابت خواهد کرد که جنسیس سدان پرچمدار قدم گذاشتن هیوندای به دنیای سدان‌های میان سایز اسپورت و لوکس است و اگر همه چیز آنطور که هیوندای انتظار دارد پیش برود یک لکسس دیگر در راه است!